O DZWONIENIU W CZASIE MSZY ŚW.

 
Jednym z ulubionych zajęć ministrantów w czasie Mszy św. jest wykonywanie znaków akustycznych: dzwonienie dzwonkami lub / i uderzanie w gong. W historii liturgii rzymskiej możemy zaobserwować wiele znaczeń dzwonienia. Chciałbym zasygnalizować dwa podstawowe znaczenia celebracji eucharystycznej. Z jednej strony znaki te były łącznikiem tego, co działo się przy ołtarzu a wiernymi. Dotyczy to zwłaszcza czasów, gdy ołtarz „oddalił się” od nawy kościoła, a Msza św. była sprawowana po cichu, tak że wierni praktycznie nie słyszeli słów celebransa. Dźwięk dzwonków sygnalizował, że np. kapłan wypowiada akurat słowa ustanowienia. Z drugiej strony dzwonki sygnalizują zmianę postawy ciała, sprzyjają zachowaniu porządku i jedności celebracji.

W związku z ujednoliceniem postaw wiernych w czasie Mszy św. na terenie całej naszej archidiecezji, proszę, by ministranci dzwonili:

- na rozpoczęcie procesji wejścia – sygnał, by wierni przyjęli postawę stojącą;

- po Amen na końcu modlitwy powszechnej, a przed przygotowaniem darów ofiarnych (przed procesją z darami) – sygnał, by wierni mogli usiąść;

- jeśli nie używa się kadzidła – po zakończeniu pieśni na przygotowanie darów a przed wezwaniem Módlcie się, aby moją i waszą… – sygnał, by wierni przyjęli postawę stojącą;

- jeśli używa się kadzidła – po okadzeniu ołtarza a przed okadzeniem celebransa – sygnał, by wierni przyjęli postawę stojącą (przypominam, że okadzenie celebransa głównego „zawiera w sobie” także okadzenie koncelebransów, dlatego nie okadza się ich osobno, i bezpośrednio po okadzeniu celebransa okadza się wiernych);

- przed epiklezą modlitwy eucharystycznej – sygnał, by wierni przyjęli postawę klęczącą;

- po uklęknięciu kapłana po ukazaniu kielicha z Krwią Pańską a przed wezwaniem do aklamacji Oto wielka tajemnica wiary itp. – sygnał, by wierni przyjęli postawę stojącą;

- po zakończeniu śpiewu / recytacji Baranku Boży… a przed ukazaniem postaci i dialogiem Oto Baranek Boży… Panie nie jestem godzien… – sygnał, by wierni przyjęli postawę klęczącą.

Natomiast uderzanie w gong czy dzwonienie w czasie wypowiadania przez kapłana słów ustanowienia i ukazywania Najświętszych Postaci może zostać wg dotychczasowych zwyczajów miejscowych.

 

ks. Andrzej Hoinkis, ceremoniarz archidiecezjalny.

Zamknij
Zgodnie z art. 173 Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że strona www.parafiakosztowy.pl w celu realizacji usług korzysta z plików cookie. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na instalację jednego lub kilku plików cookie na urządzeniu końcowym.