Okres wakacyjny dla wszystkich zaangażowanych z dzieło Synodu był czasem oddechu i nabrania sił do dalszej pracy. Warto przyjrzeć się temu, co czeka nas w najbliższych tygodniach i miesiącach.

W ostatnich tygodniach przed wakacjami główne prace synodalne poświęcone były wypełnianiu ankiet, które przygotowały komisje tematyczne. Do końca czerwca zespoły synodalne i różne grupy respondentów dzieliły się swoim doświadczeniem dotyczącym poszczególnych obszarów życia Kościoła, a już na początku lipca komisje otrzymały wyniki ankiet. Teraz mają czas na to, aby je przeanalizować, wyciągnąć wnioski i wytworzyć wstępny spis zagadnień, które powinny stać się tematem obrad fazy plenarnej Synodu.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że celem ankiet nie było jednoznaczne określenie tematyki synodalnych obrad. Głosy tam zawarte są dla komisji ważnym sygnałem, ale – z czysto praktycznej strony – nie byłoby możliwe podjęcie wszystkich poruszonych tam wątków. Zresztą część głosów dotarła także do komisji inną drogą – od samego początku funkcjonowania Sekretariatu docierały maile, listy tradycyjne, telefony czy wpisy na forach internetowych. Komisje więc mają teraz bardzo ważne zadanie, aby wybrać te tematy, które są naprawdę ważne i którym Synod powinien się zająć. Ostateczna decyzja, zgodnie z normami prawa kanonicznego, należy do Księdza Arcybiskupa, ale materiały zgromadzone przez komisje będą dla niego dużą pomocą. Dlatego prosimy o szczególną modlitwę za członków komisji i za Arcybiskupa.

Oprócz ankiet, bazą do opracowywania tematów i propozycji będą dokumenty i uchwały dwóch synodów – I Synodu Diecezji Katowickiej, którego polecenia formalnie obowiązują w diecezji, oraz II Polskiego Synodu Plenarnego. W przypadku synodu katowickiego, komisje muszą przyjrzeć się temu, jak realizowane są jego uchwały, które z zaleceń być może już nie mają, w obecnej rzeczywistości, racji bytu itd. Decyzje II Synodu Plenarnego są zaś ważną wskazówką co do działań i kierunków duszpasterskich w diecezjach.

Jednym z istotniejszych celów Synodu jest uporządkowanie prawa diecezjalnego. To kolejna sprawa, nad którą pracuje obecnie Sekretariat, komisje i Zespół Legislacyjny. Ich zadaniem jest przejrzenie wszystkich uchwał i zarządzeń, które obowiązują obecnie w diecezji. Efektem tej pracy ma być ustalenie, które z aktów wymagają przepracowania, poprawek itd.

Krótko mówiąc najbliższe miesiące to czas wzmożonej pracy dla komisji synodalnych. Nie znaczy to jednak, że parafialne, internetowe i inne zespoły synodalne nie mogą nic robić. Co prawda dla nich czas pierwszych konsultacji już się skończył, a kolejny dopiero na wiosnę przyszłego roku, ale warto wykorzystać najbliższe miesiące na zadbanie o pogłębienie świadomości tego, czym jest Kościół w Bożym planie zbawienia. Do wszystkich zespołów dotarły jakiś czas temu konspekty spotkań formacyjnych dotyczące tajemnicy Kościoła (są one także dostępne na synodalnej stronie w zakładce Synod! / Materiały do pobrania). Zachęcamy więc do organizowania spotkań formacyjnych zespołów synodalnych. Może to zaowocować wiosną, gdy nastąpi drugi etap konsultacji.

Państwa pamięci modlitewnej polecamy wszystkie osoby zaangażowane w dzieło Synodu, a przede wszystkim członków komisji tematycznych, prosząc o światło Ducha Świętego na czas prac.

 

                                                                                           Sekretariat II Synodu Archidiecezji Katowickiej

Zamknij
Zgodnie z art. 173 Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że strona www.parafiakosztowy.pl w celu realizacji usług korzysta z plików cookie. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na instalację jednego lub kilku plików cookie na urządzeniu końcowym.