OPOWIEDZ NAM O SWOIM DOŚWIADCZENIU… WYPEŁNIJ ANKIETĘ!

II Synod Archidiecezji Katowickiej wszedł niedawno w etap konsultacji. Pisaliśmy już o ankietach, które wypełniają wszystkie zespoły synodalne – parafialne, internetowe, inne… Ale nie tylko osoby, które należą do jakiejś formalnej grupy synodalnej mogą opowiedzieć nam o swoim doświadczeniu.

Wszystkie ankiety komisji tematycznych zostały już zatwierdzone przez Komisje Główną oraz rozesłane do poszczególnych adresatów. Wśród nich, oprócz zespołów synodalnych, znaleźli się: księża, osoby konsekrowane, katecheci, nauczyciele i uczniowie wybranych szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z rodzicami oraz inni świeccy w jakiś sposób zaangażowani w Kościele (m.in. organiści, szafarze Komunii św., ministranci), którzy otrzymali ankiety, dotyczące różnych obszarów ich życia, posługi, pracy, relacji z innymi...

Są jednak takie tematy, które dotyczą nas wszystkich, niezależnie od pełnionej funkcji. Według definicji synod – jako ciało doradcze biskupa – teoretycznie mógłby składać się ze wszystkich członków diecezji. I, choć zorganizowanie takiego spotkania jest raczej nierealne, to możemy włączyć się w to dzieło. W jaki sposób? Od kilku dni każdy wierny archidiecezji katowickiej ma możliwość podzielenia się swoją opinią na dwa tematy. Pierwszy z nich dotyczy głównie głoszonych w parafii homilii – chodzi pytania o tematykę homilii, ich długość, odpowiedniość (na ile np. księża trafiają w aktualne problemy/potrzeby parafian). Można też wyrazić opinię na temat sposobów docierania do osób niewierzących itp. Ankieta ta została przygotowana przez Podkomisję ds. Głoszenia Słowa Bożego. Drugi kwestionariusz, opracowany przez Komisję ds. Świeckich, dotyczy szeroko pojętej sytuacji osób świeckich – ich zaangażowania w Kościele, możliwości współpracy z księżmi itp. Ankieta podzielona jest na kilka obszarów zagadnień (duszpasterstwo świeckich, formacja, wymiar duchowy i instytucjonalny ich posługi, aktywność społeczno-polityczna oraz zawodowa, duchowość). Niektóre z przykładowych pytań: Jak należy realnie wykorzystać potencjał ludzi świeckich w pracy duszpasterskiej w parafii? W jakich dziedzinach należy przede wszystkim pogłębić intelektualną formację świeckich w parafii? Jak oceniasz możliwości zaangażowania się w życie Twojej parafii? Większość pytań jest zamkniętych, ale są też takie, w których można szerzej wypowiedzieć się na dany temat.

I teraz najważniejsza informacja: jak i gdzie można wypełnić ankiety? Można to uczynić tylko w formie elektronicznej – wystarczy wejść na stronę ankiety.synodkatowice.pl i tam z listy wszystkich ankiet wybrać pierwszą i drugą pozycję. Program pozwala zapisywać także częściowo wypełnione ankiety, co daje możliwość odpowiadania „na raty”. Kwestionariusze aktywne będą do dn. 25 czerwca br. do godz. 22.00.

Zapraszamy więc wszystkich do opowiedzenia nam o swoim doświadczeniu. Gorąco do tego zachęca ks. abp Wiktor Skworc w specjalnie na tę okazję nakręconym krótkim filmie (do zobaczenia na stronie synodkatowice.pl lub na facebooku), który zawiera także instrukcję do ankiet. Prośmy o światło Ducha Świętego dla wszystkich wypełniających ankiety – zarówno zespołowo jak i indywidualnie.

                                                                                        Sekretariat II Synodu Archidiecezji Katowickiej

Zamknij
Zgodnie z art. 173 Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że strona www.parafiakosztowy.pl w celu realizacji usług korzysta z plików cookie. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na instalację jednego lub kilku plików cookie na urządzeniu końcowym.